Největší zdražení u pozemků

19.04.2021 08:09

Ceny bytů, rodinných domů i pozemků rostly i v posledním čtvrtletí loňského roku, stejně jako po celý rok. Nejvíce v porovnání s rokem předchozím zdražily vloni pozemky, nejméně pak rodinné domy. Lidé projevují velký zájem i o koupi rekreačních nemovitostí, především pak o horské apartmány. Ukázalo se, že pandemie koronaviru nemá na růst cen nemovitostí vliv.

 
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. Foto: Profimedia.cz

Z HB Indexu, který zveřejnila Skupina ČSOB, vyplývá, že napříč celou Českou republikou neustále meziročně rostou ceny tzv. rezidenčních nemovitostí. Nejinak tomu bylo i ve 4. kvartále loňského roku.

HB Index je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010.

Poptávku podporuje jak zájem o bydlení, tak zvýšený zájem domácích investorů. Ani v posledním čtvrtletí navíc nepolevila poptávka po rekreačních objektech a horské apartmány už se tak blíží pražské cenové hladině, uvedla ČSOB ve svém pravidelném přehledu.

Byty ve 4. čtvrtletí 2020 zdražily v průměru o 2,9 procentního bodu, v jejich případě se tak oproti předchozímu kvartálu dá mluvit o zpomalení růstu. V meziročním srovnání však ceny vzrostly o 12,9 procentního bodu. Index vzrostl na 179,9 procenta, což znamená, že od roku 2010 byty zdražily o téměř 80 procent.

Podle vyjádření Petra Němečka z Hypoteční banky nejvíce rostly ceny bytů v krajích Jihočeském a Jihomoravském, naopak Praha vykázala nižší růst, než byl celorepublikový průměr.

„Za zmínku pak rozhodně stojí ceny horských apartmánů, které už atakují úroveň 85 tisíc Kč/m² a výše,“ dodal Němeček.

Růst cen rodinných domů v mezikvartálním srovnání byl 2,8 procentního bodu. V meziročním srovnání s rokem 2019 se ceny zvedly o 9,9 procentního bodu. Za posledních deset let rodinné domy podražily o 54,3 procenta.

„Zájem je o všechny typy domů včetně těch vhodných k rekonstrukci nebo ve vzdálenějších lokalitách od velkých měst. Stejně jako v segmentu bytů pokračuje vysoká poptávka po objektech pro individuální rekreaci. Mezi novostavbami stále mírně roste podíl dřevostaveb, který dosahuje až jedné pětiny. Ceny stavebních prací a materiálů nadále mírně rostou,“ uvedl Němeček.

Za 10 let pozemky zdražily o 85 procent

Tržní cena pozemků mezičtvrtletně vzrostla o 3,2 procentního bodu, v meziročním srovnání pak o 1,3 procentního bodu. Hodnota HB Indexu se dostala 185,2, pozemky tak od roku 2010 zdražily o 85 procent.

„Vůbec nejvyšší tempo zdražování jsme ve čtvrtém kvartálu loňského roku pozorovali u pozemků, kde pokračuje dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou. Tu brzdí pomalý proces změny územních plánů. Stejně jako u rodinných domů je vyšší zájem i o pozemky ve větších vzdálenostech od krajských měst a roste poptávka o ty pro rekreaci. Pozorujeme také trend obcházení regulačních plánů obcí na velikost pozemků prostřednictvím stavění řadových rodinných domů jako bytových jednotek,“ dodal Němeček.

Převzato z Novinky.cz https://www.novinky.cz/ 8.2.2021

 

Zpět

Kontakt

Crháková Hana
Josefská 612/15, 602 00 Brno, v prostorech Centrumrealit

+420 776 096 111,
+420 608 274 232
www.4byt-dum.cz
www.centrumrealit.eu

© 2021 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode